Sukcesy pacjentów

Wahania wagi ciała - Pani Jolanta

odchudzanie

Pacjentka zgłosiła się do poradni zaniepokojona wahaniami masy ciała. W ostatnim czasie przytyła o kilka kilogramów (choć, jak widać na poniższym wydruku z analizatora, waga Pani Joli na początku kuracji była prawidłowa – wskaźnik masy ciała i zawartość tkanki tłuszczowej w normie). Pierwsza konsultacja pozwoliła wskazać najbardziej prawdopodobną przyczynę jej problemów. Zasugerowaliśmy nieznaczną zmiana sposobu odżywiania i dobraliśmy odpowiedni jadłospis redukcyjny. Analiza składu ciała już po 3 tygodniach kuracji wykazała ubytek 2kg w zakresie tk. tłuszczowej. Pacjentka przeszła do etapu utrzymywania masy ciała. Gratulujemy!

Podwyższone ciśnienie - Pan Zbigniew

Został skierowany przez lekarza rodzinnego z zaleceniem redukcji masy ciała. Powodem było podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. W przypadku nadwagi lub otyłości obniżenie masy ciała o 10% od wartości wyjściowej, powoduje spadek ciśnienia tętniczego średnio o 10mmHg. Tak też było u Pana Zbigniewa. Jak widać na wydrukach po kuracji wskaźnik masy ciała (BMI) wciąż pozostawał w zakresie wskazującym na otyłość (powyżej 30kg/m^2). Jednak ciśnienie tętnicze uległo normalizacji: z wyjściowych 140/90, powróciło do 125/80. Cel kuracji osiągnięty!

odchudzanie

Cukrzyca - Pan Andrzej

Pacjent trafił do nas z rozpoznaną cukrzycą. Celem kuracji nie była redukcja masy ciała, tylko  normalizacja glikemii. Na początku kuracji zawartość hemoglobiny glikowalnej u Pacjenta wynosiła 8,2%. Świdczy to o słabej kontroli choroby. Rzeczywiście Pan Andrzej popełniał sporo błędów żywieniowych. Co ciekawe, wynikały one z nadmiernej restrykcji, szczególnie w zakresie produktów bogatych w węglowodany. Niespełna roczny udziała w programie nadzorowanej redukcji wagi zaowocował nie tylko zmniejszeniem masy ciała (jak widać to na wydrukach) ale także poprawą ogólnej wydolności organizmu i przede wszystkim zdecydowanie lepszą kontolą cukrzycy. Pod koniec kuracji poziom HbA1C wynosił 6% (pełny sukces terapeutyczny).

Dieta dla seniora - Pani Henryka

Do naszej poradni trafiają osoby w różnym wieku. Dzieci i osoby starsze również. Jak widać na poniższym wydruku Pani Henryce udało się w niespełna 5 miesięcy zmniejszyć masę ciała o ponad 10kg. To bardzo dobry wynik. Redukcja wagi o około 2kg/miesiąc to dla kobiety optymalne tempo chudnięcia. Proszę zwrócić uwagę równiez na jakość chudnięcia: ze zredukowanych 10kg masy ciała, 8,5kg to tkanka tłuszczowa. Szczególnie ważnym zagadnieniem u osób starszych jest zapobieganie odwodnieniu. Z uwagi na właściwości moczopędne wiele środków dostepnych w sprzedaży jako pomoc w odchudzaniu jest przeciwskazana szczególnie u tej grupy pacjentów.

odchudzanie

'Diety' Pani Agnieszki

odchudzanie

Porównywanie się z innymi osobami odchudzającymi się to zła strategia budowania motywacji. Każdy ma inne uwarunkowania metaboliczne. Ma tu znaczenie bagaż genetyczny, ale także wcześniejsze doświadczenia z redukcją masy ciała. Przeważnie osoby które często się odchudzają chudną wolniej. Szczególnie wtedy, gdy strategia odchudzania nie jest idealnie dopasowana do pacjenta. Dobrym przykładem będzie tu przypadek Pani Agnieszki. Przed przyjściem do naszej poradni próbowała już kilku „diet” – efekt był niesatysfakcjonujący. Po dobraniu odpowiedniego jadłospisu, o dość dużej kaloryczności (wzięliśmy pod uwagę tryb życia, pracę, aktywność pozazawodową, przyzwyczajenia) udało się osiągnąć wspaniały efekt. Brawo!